Az év elején két szlovák barátom hívta fel erre a csodálatos környezetben elterülő tóra a figyelmemet. Hatalmas, tiszta 600-800 hektáros (vízállástól függően) vízfelület, 4 métertől egészen 27 méterig terjedő mélységek, meredek hegyek a parton - és akár csodaszép halak is foghatóak - hangzott el a srácok szájából a tudnivaló. Persze egy ekkora vízben a betlizés is benne van - jelentették ki, de talán első magyar csapatként érdekes lehet számotokra a víz meghódítása - mondták.
Nemsokára elhatároztam, nekivágunk lesz ami lesz, néhány barátomat összetoborozva késő ősszel szerencsét próbálunk. Ahogy ilyenkor lenni szokott, igyekeztünk a túra kezdetéig a lehető legtöbb használható információt beszerezni, hogy majd valamennyire biztosak legyünk a dolgunkban, de mostanra már tudjuk, hogy azok alapján ami velünk megtörtént, sajnos nem lehet mindenre felkészülni...
Az indulás
Lehet, hogy sokan ezen a mennyiségen elcsodálkoznak, de az előttünk már többször szerencsét próbáló külföldi horgászok egyöntetűen állították, hogy a hatalmas tóban szinte folyamatosan vándorolnak a pontyok, hol kisebb, hol nagyobb csapatokban, melyekre rátalálni, illetve az etetés környékén tartani őket megoldás lehet a gazdag etetés. Az utazás viszonylag zökkenőmentesen telt és szűk 10 órányi autózás után délelőtt 11 órára megérkeztünk a térségbe. Már csak pár kilométer volt hátra, egyre - másra tárultak elénk a magas és meredek hegyek, majd az utolsó, útjelző táblákkal alaposan megtűzdelt kereszteződés után hamarosan megpillantottuk a festői tájban elterülő tavat is.


A rögtönzött táborhely

Nekünk még csak elfértek a sátraink de Zoliék már rendkívül szűk helyre szorultak. Előttük közvetlen a megáradt tó, mögöttük egyszerre a meredek, bokrokkal sűrűn benőtt sziklás domboldal határolta a táborállítást. A lehullott eső mennyiségét jelezte, hogy a domboldalból folyamatosan csorgott le a víz megannyi kis éren keresztül, ezáltal teljesen felpuhítva, sártengerré téve a talajt. Megbeszéltük, hogy csak másnap kezdünk horgászni, nekem viszont valami azt súgta, hogy a helykeresést, valamint az első alapozó etetést meg kéne csinálnom.
Ekkor még én magam sem tudtam, hogy mennyire jól döntöttem… Mivel ezen a részen a tó lassan, egyenletesen mélyült, és különösebb töréseket sem találtam, ezért 260 m-re, 300 m-re és 350 m-re tettem le egy-egy bóját. Egyedül a legközelebbi bójámnál volt egy 50-60 cm-es, kb. 2 méter átmérőjű sziklás, anyagos kiemelkedés, aminek a közepéből egy hosszú kötélen függő - a kiránduló hajóknak szánt útjelző - bója állt ki.

A különben is sáros és fellazult táborhelyünk sorsa a túra hátralévő részére megpecsételődött. Egy csepp eső is sok lett volna, erre egész nap szüntelenül szakadt…. Előkerültek az esőruhák és a hűvös, nedves időben folyattatta mindenki az előkészületeket, bójázást, etetést.
Hajnali háromkor - a vártnál jóval korábban - megszólalt a jelzőm! Folyamatosan egyenletesen húzta a hal a zsinórt, amíg a bothoz nem értem. Az első bő 20 métert még a parton szereztem vissza, de később az erős oldalazás miatt csónakkal folytatódott a fárasztás. A merítés elsőre sikerült és a valamivel 15 kg alatti töves társaságában fülig érő mosollyal csónakáztam ki. Megvan az első ponty - súgtam be Szilveszterék a sátrába.

Gyorsan újracsaliztam, a hajszálra most is 24 mm-es Red Force és a 18 mm-es Squid & S. Herring pop-up bojli került. Beraktam egy 10 kg-os bojli és pellet keveréket a csónakba, és újfent alaposan, de ritkásan körbeetettem a kis kiemelkedés környékét. Ezután az etetés szélén gondosan leraktam a 7 méteres mélységbe a csalit és már motoroztam is ki. Alaposan lehűlt a levegő, talán 2-3 Celsius-fok lehetett, így kellemes érzés volt újra visszabújni a hálózsákba. Hajnal ötkor ismét kapásom volt ugyan azon a boton! Alig akartam elhinni! Gyorsan csizmát húztam, és igyekeztem mihamarabb felvenni a kontaktust. Lomha ellenállást éreztem, bár a 260 méteres távolságból nehéz volt megállapítani, hogy mi is van éppen a horgon. Sietve motoroztam a jobbra erősen oldalazó hal felé, ami azért is volt jó ötlet, mert egy hajóutat jelző bójának a zsinórjára akarta magát rácsavarni. Szerencsémre ezt sikerült elkerülnöm, így a fárasztás tovább folytatódott. A szélcsendes hajnalban nem siettettem a csatát. Élveztem, ahogy kedvenc pálcám karikába hajlik, és ellenfelem komótosan dolgozik.
Lassan az 55-ös előtét egy részét is visszatekertem a dobra. A hal még jó néhányszor megforgatta a csónakot, keményen harcolt. Percek múlva a felszín alatt úgy két méterrel egy hatalmas tövest pillantottam meg a lámpafényben. Néhány kört még lefutott ebben a mélységben, de hamarosan a víztetőre feküdt fáradtan. Amint a merítőbe volt tudtam, hogy ez az a hal, ami mindenért kárpótol majd! A parton már vártak a srácok, és ahogy ilyenkor lenni szokott egyből megkezdődött a saccolás. Lélegzetvisszafojtva bámultuk a letárázott mérleget, aztán pár másodperc múlva boldogan mosolyogtunk egymásra: a kijelzőn 24.150 kg-ot mutatott hatalmassá növelve a boldogságunkat. Mivel még teljesen sötét volt, a halat a mérlegelőbe hagyva eltettük a napközbeni fényképezésig én pedig visszabújtam a hálózsákomba, de már nem jött álom a szememre. Pláne, hogy a korai fáradságot Szilveszter jelzőjének a hangja feledtette velünk. A balos, kb. 400 m-re lévő bójánál jött a kapás: a csónakos fárasztást követően bő negyed óra elteltével egy hibátlan 16,85 kg-os duci tövest mérlegeltünk neki, amiből szinte folyt a bojlink.
Nagyon örültünk, hogy ennyire jól esznek a halak, de az öröm sajnos nem tartott ki végig… Kedd reggel a ködös párás időben, - miközben a kávénkat iszogattuk - vettük észre, hogy az éjszaka esett eső a hegyekben már bizony hó formájában hullott le, ezzel még szebbé és érdekessé téve a tájat. Talán kilenc óra lehetett, mikor egy újabb húzós kapás hangjára figyeltünk fel. – Marcell, a tied – hangzott el a testvéri utasítás Szilvesztertől. Miközben társunk a hal után eredt, kint a parton azon elmélkedtünk, hogy vajon mekkora raj lehet a környéken, és hogy mi okozhatja, hogy ennyire sűrűn vannak nálunk a kapások? Hamarosan egy 16,58 kg-os zömök tőpontyban gyönyörködhettünk. Délelőtt, amikor már kellően jók voltak a fényviszonyok lefotóztuk a hajnalban fogott halainkat, majd óvatosan visszaadtuk őket a hegyek között elterülő vízi világnak.


Napközben olyan igazán novemberi, napos, szélcsendes, de hűvös időben volt részünk, ami végül egész héten kitartott. Mivel a nap a hátunk mögött lévő erdő fái között alacsonyan kúszott végig a horizonton, sem a parton lévő sártengerre, sem a közérzetünkre nem volt igazán jótékony hatással. Csak ha a vízre mentünk, kibújva az árnyékból, akkor érezhettük a kora téli nap kellemes melegét. Zolinak, - látva az éjszakai és reggeli fogásainkat - nagy örömünkre visszajött a horgászkedve és nagy elánnal állt neki ő is a helykeresésnek. Mivel fonott zsinórt használtak társaival a túra alatt, ezért nem volt gond nekik az akár 500-600 méteres behúzás sem, elérve ezzel a már 12-13 méteres mélységeket is.
Az apadás megkezdődik
Sokadjára vannak itt a tavon, de eddig még nem volt egyetlen egy kapásuk sem, igaz két hétre jöttek…. Ez volt az a pillanat, amikor felnéztem az égre és hálát adtam az égieknek, hogy vasárnap este kimerülten sem voltam rest helyet keresni és beetetni. Nagyon valószínű, hogy az etetésemhez viszonylag közel eső, kb. 400 m-re lévő megáradt és folyóvá duzzadt patakkal beérkezett zavaros víznek és áradásnak köszönhetően bolyongtak ott a halak a környéken, amikor tó tetőzött.
Végül 630 méterről…

Minden nap tűztünk le egy fadarabot, hogy lássuk a csökkenés mértékét és bizony, ekkorra már jócskán visszahúzódott a víz. Persze a megszokott partvonal eléréséig még valószínű, hogy egy hetet kellet apadnia a tónak, hogy aztán majd visszaálljon a régi rend. Vasárnap hajnalban szlovákiai magyar barátunk Tomi, még egy kapást kicsikart a 630(!) méterre behúzott és 14 méteres mélységbe lerakott szerelékével – a messzi távolban kialakított nagy kiterjedésű és sokcsalis etetése meghozta gyümölcsét, egy igazán csodálatos 19,30 kg-os spanyolmintás tükröst, ami azért is volt különleges, mert a tükörpontyból viszonylag kevés él a tóban. Hamarosan összepakoltuk a sáros és vizes holmikat, majd fájó szívvel, de elhagytuk a latyakos tábort, a Kihívás Hete túránk vasárnap délelőtt számunkra véget ért.
Egy nagyon extrém, érdekes, kissé talán túl izgalmas és különleges horgászat élményeivel tértünk haza. Ami talán mindennél fontosabb, hogy nagyon jó hangulatban és egyetértésben telt el a hét mindenki számára és a legrosszabb időszakban is tudtuk egymást biztatni néhány jó szóval!

Ezek az élmények és halak pedig értékben nagyon sok addigi fogást felülírnak! És hogy lesz-e a következő szezonban valahol egy újabb Kihívás Hete? Nagy valószínűséggel igen…. Ígérem, beszámolok róla!
Sági Tamás
S-Carp Product Team